Chcesz być bogaty? Myśl jak bogaty! Zacznij od 6 słoików

Zarządzanie pieniędzmi to niezwykle ważna umiejętność dla każdego z nas. Na każdym kroku – w szkole, w domu – powinni nas uczyć jak zarządzać swoimi pieniędzmi i jak planować wydatki, aby nigdy nie brakło nam papierków w portfelu.
Niestety nie zawsze wygląda to tak kolorowo i nie zawsze ktoś nas może tego nauczyć. Dlatego jest tyle biedy, nędzy i rozpaczy na świecie – ludzie nie potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi!

Musisz zrozumieć, że nie istotne jest ile zarabiasz pieniędzy, ale jak nimi zarządzasz! Jest to najważniejsza zasada przyszłego milionera 🙂 Jeśli nie potrafisz planować wydatków i oszczędzać pieniędzy, nigdy nie staniesz się bogaty. N I G D Y.

Harv Eker – znany amerykański biznesmen w swojej książce Secrets of the Millionaire Mind opisuje system podziału pieniędzy na 6 części, nazwany tajemniczo Metodą 6 słoików. Możesz rozłożyć swoją pensję na 6 kontach bankowych, albo opróżnić szafkę i trzymać ją w tytułowych 6 słoikach. Jak tego nie robisz – ważna jest sama idea.

Pierwszy słoik: Wydatki niezbędne

W pierwszym słoiku umieść 55% swojej pensji, niezależnie od jej wielkości. Pieniądze, które się w nim znajdą, przeznacz na wszystkie niezbędne do funkcjonowania wydatki. Środki na rachunki, czynsz, jedzenie, benzynę, komunikację miejską powinny znaleść się w tym słoiku. Jeśli zauważysz, że nie jest to wystarczająca kwota, by dobrze funkcjonować, zastanów się czy standardy, w których żyjesz, nie są zbyt wysokie na twoją pensję.

Drugi słoik: Oszczędności

Te zaoszczędzone pieniądze mają jedną ważną funkcje – muszą zostać zainwestowane. W drugim słoiku umieszczasz 10% wypłaty. Jest to najbardziej dowolny fundusz. Możesz odkładać na wymarzoną podróż, samochód czy mieszkanie. Jest to też miejsce na oszczędności na „czarną godzinę”.

Trzeci słoik: Zabawa

Założę się, że trzeci słoik będzie twoim ulubionym. Pamiętaj, by włożyć do niego 10% pensji. Co z nimi zrobić? Przeznaczyć na zabawę. Te pieniądze mają cię rozpieścić. Kino, zajęcia sportowe, basen, spa, lunch w ulubionej restauracji – zainwestuj je właściwie.

Czwarty słoik: Edukacja

Warto pamiętać, że więcej świeczek na torcie nie oznacza, iż nie potrzebujemy się dokształcać i rozwijać. Wrzuć do czwartego słoika 10% wypłaty i zapisz się na kurs, o którym zawsze marzyłeś. Kup książki, bilet na konferencję czy program monitoringowy. Cel jest jeden –rozwój osobisty.

Piąty słoik: Inwestycje

Do tego słoika możesz przyczepić karteczkę z napisem Nie dotykać. Pieniądze, które tu włożysz, mają pracować na siebie. Wpłać je na lokatę lub rachunek oszczędnościowy. Ten słoik to pasywne źródło dochodów, którego nie ruszasz, tylko czekasz na profit. Wrzucasz do niego 10% wypłaty.

Szósty słoik: Hojność

Ostatni słoik ma duchową, moralną i etyczną wartość. Pieniądze, a dokładnie 5% wypłaty, przeznacz na pomoc innym ludziom. Wpłać tę kwotę fundacji, kup posiłki potrzebującym, wesprzyj lokalne schronisko. Zrób cokolwiek, co choć trochę zmieni świat na lepsze, a zobaczysz, że twoja umiejętność zarządzania finansami pójdzie w tym samym kierunku.


Dodaj komentarz